Vadba v vodi za osebe z omejeno mobilnostjo
Plavanje in vadba v vodi predstavljata izjemno koristno obliko telesne aktivnosti za gibalno ovirane osebe in tudi starejše ljudi. Voda zmanjšuje težo telesa, omogoča večjo svobodo gibanja in zmanjšuje obremenitev sklepov, kar spodbuja neodvisnost in izboljšuje telesno ter duševno zdravje.
Voda podpira telo in zmanjšuje telesno težo, kar posledično zmanjšuje pritisk na sklepe in hrbtenico. To je še posebej pomembno za ljudi z artritisom, poškodbami hrbtenice ali drugimi stanji, ki omejujejo gibljivost. Vadba v vodi je neboleča, zmanjšuje stres ter pomaga pri sproščanju in krepitvi mišic brez nevarnosti za poškodbe. Plavanje je odlična vadba tudi za krepitev srčno-žilnega sistema ter izboljšanje vzdržljivosti, saj omogoča enakomerno obremenitev srca in pljuč.
Prilagojene tehnike vadbe v vodi
Za gibalno ovirane osebe je vadba v vodi prilagojena njihovim potrebam in zmožnostim, najpogosteje ima pomembno vlogo pri rehabilitaciji po poškodbah ali operacijah. Hidroterapija je specializirana terapevtska oblika vadbe v topli vodi, ki je usmerjena v izboljšanje krvnega obtoka, zmanjšanje togosti mišic in pospešitev rehabilitacije po poškodbah. Pomaga pri regeneraciji mišic, izboljšanju gibljivosti in zmanjšanju vnetja.
Terapevtsko plavanje se osredotoča na nežne in počasne gibe za izboljšanje gibljivosti sklepov, sprostitev mišic ter zmanjšanje bolečin. Poudarek je na vajah za raztezanje in lahkotno krepitev mišic. Poleg tega redna vadba v vodi prispeva k splošni telesni pripravljenosti in preprečuje nadaljnje zaplete, kot so atrofija mišic ali pridobivanje telesne teže. Priporočljiva je tudi uporaba pripomočkov, kot so plavalne deske, obroči in posebni plavalni jopiči, ki omogočajo stabilnost in podporo med vadbo. Ti pripomočki omogočajo osredotočanje na specifične mišične skupine.
Bazenska dvigala za boljšo dostopnost bazenov
Po Sloveniji so mnogi bazeni postali dostopni osebam z omejeno mobilnostjo, saj imajo bazenska dvigala, ki so tudi del našega prodajnega programa. Omogočajo neoviran vstop v bazen tudi težje gibalno oviranim osebam, saj jih ni več treba fizično prestavljati z invalidskih vozičkov na rob bazena in nato v vodo. Vstop in izstop iz vode je mogoče s pomočjo bazenskega dvigala opraviti tudi brez asistenta. Tovrstna dvigala so primerna tako za javno kot tudi za zasebno uporabo, saj lahko z bazenskim dvigalom opremite tudi domači plavalni bazen.
Bazenska dvigala Zavoda Brez ovir oz. podjetja TaktilPro vas pričakujejo na različnih lokacijah v Sloveniji:
– v Olimpijskem centru Novo mesto,
– v hotelu in resortu Adria Ankaran,
– v mestnem kopališču Slovenska Bistrica.
Ali tudi vi potrebujete bazensko dvigalo? Kontaktirajte na 01 620 84 03 ali 070 463 316 oz. preko elektronske pošte komerciala@brezovir.si ali info@taktilpro.si.
Več podrobnih informacij o bazenskih dvigalih lahko preberete v članku na tej povezavi.
Dober način za zdravljenje invalidov – tako na fizični kot psihični ravni – je tudi potapljanje, ki je postalo zadnja leta dostopno tudi gibalno oviranim ljudem. V tem članku preberite, kako poteka potapljanje za invalide z različnimi omejitvami: