Arboretum Volčji Potok – novosti za osebe z oviranostmi - Brez ovir

Opozorilo!

Mobilna verzija strani še ni na voljo!

Prosimo oglejte si stran na računalniku oz. večjem zaslonu.

Najprej moramo končati DESKTOP verzijo,

nato pa se lotimo izdelave prilagojenih

prikazov za mobilne naprave!

Hvala za razumevanje.

Arboretum Volčji Potok – novosti za osebe z oviranostmi

arboretum volčji potok
Spomladanska razstava cvetja in tulipanov. Foto: Mateja Račevski

Arboretum Volčji Potok, eden najpomembnejših botaničnih parkov v Sloveniji, je v zadnjem času uvedel več pomembnih novosti za osebe z različnimi oblikami oviranosti, s čimer potrjuje svojo zavezanost k dostopnosti in vključevanju vseh obiskovalcev.

Arboretum Volčji Potok je že sicer znan kot prostor, ki si prizadeva biti prijazen do vseh obiskovalcev – tudi tistih z oviranostmi. Obiskovalcem z zmanjšano mobilnostjo omogočajo brezplačno izposojo invalidskega vozička (po predhodni rezervaciji), na voljo pa je tudi pomoč družabnika oziroma spremstvo usposobljenega vodnika. Teren parka je v večjem delu dostopen, sanitarije so prilagojene, osebje pa je vedno pripravljeno pomagati. S tem Arboretum že vrsto let omogoča bolj enakopravno izkušnjo narave tudi tistim, ki bi jo sicer težje doživeli.

Pot za spomin: nova doživljajska pot za osebe z demenco

Med najnovejšimi pridobitvami Arboretuma je “Pot za spomin” – posebej zasnovana doživljajska pot, namenjena osebam, ki imajo težave s spominom ali kažejo znake demence, ter njihovim bližnjim in prijateljem. Ta 800 metrov dolga pot je oblikovana tako, da omogoča varno in prijetno izkušnjo v naravi, pri čemer spodbuja čutno doživljanje okolja skozi voh, tip in sluh. Obiskovalci lahko uporabljajo košarico s predmeti iz narave, ustvarjajo naravne zvoke ter poslušajo zgodbe in pesmi o naravi, kar prispeva k obogatitvi druženja in premagovanju osamljenosti.

pot za spomin
Pot za spomin je nova doživljajska pot za osebe z demenco. Vir: Arboretum Volčji Potok

Za posameznike s težavami pri hoji je na voljo izposoja invalidskih vozičkov, prav tako pa lahko po predhodnem dogovoru obiskovalce spremlja usposobljen vodnik za osebe z demenco. Skupine do deset ljudi lahko izkoristijo vodenje, ki traja približno eno uro in vključuje različne aktivnosti za čutno doživljanje narave. Pot za spomin je nastala v okviru projekta Modra palica v sodelovanju z Združenjem Spominčica Alzheimer Slovenija.

Prihodnje poti za osebe z gluhoslepoto, slepe in slabovidne ter gibalno ovirane

V načrtu je tudi vzpostavitev poti, prilagojene osebam z gluhoslepoto ter slepim in slabovidnim, ki jo bodo v sodelovanju z Zvezo lions klubov Slovenije opremili tako, da bodo lahko uporabniki na delu poti doživljali naravo v varnem in njim prilagojenem okolju. Ta pot bo zasnovana z mislijo na posebne potrebe teh skupin, z vključitvijo taktilnih in zvočnih elementov, ki bodo omogočili bogato in varno izkušnjo narave. Poleg tega bo naslednji korak tudi priprava poti za obiskovalce z gibalno oviranostjo, kar bo še dodatno povečalo dostopnost parka za vse obiskovalce. ​

dostopnost
V načrtu je tudi priprava poti za obiskovalce z gibalno oviranostjo. Vir. Arboretum Volčji Potok

Energetska sanacija in digitalizacija za boljšo izkušnjo obiskovalcev

Poleg uvedbe novih poti Arboretum izvaja tudi energetsko sanacijo svojih objektov, kar bo omogočilo boljše pogoje za obiskovalce v vseh letnih časih. Galerija Janeza Boljke je že bila energetsko prenovljena, kar prispeva k večji energetski učinkovitosti in udobju obiskovalcev. Prav tako je bil uveden digitalni kataster drevnine, ki obiskovalcem omogoča dostop do informacij o drevesnih vrstah v parku preko QR kod na imenskih tablicah, kar dodatno obogati izkušnjo obiska.

Arboretum Volčji Potok s temi koraki postavlja zgled drugim ustanovam in parkovnim območjem, kako lahko z ustreznimi prilagoditvami in sodelovanjem z različnimi organizacijami ustvarijo okolje, ki je prijazno in dostopno vsem, hkrati pa ohranja svojo naravno in kulturno dediščino.

Nazaj