Živimo na Slovaškem: medkulturni dialog Slovencev - Brez ovir

Opozorilo!

Mobilna verzija strani še ni na voljo!

Prosimo oglejte si stran na računalniku oz. večjem zaslonu.

Najprej moramo končati DESKTOP verzijo,

nato pa se lotimo izdelave prilagojenih

prikazov za mobilne naprave!

Hvala za razumevanje.

Živimo na Slovaškem: medkulturni dialog Slovencev

živimo na slovaškem
Festival je potekal v zgradbi znamenite Stare tržnice v Bratislavi. Vir: Laura Resnik

Bratislava, 1. februar 2025 – Prestolnica Slovaške je to soboto zažarela v barvah raznolikosti in medkulturnega dialoga na mednarodnem festivalu »Živimo na Slovaškem« (Žijeme na Slovensku), na katerem so se zbrali predstavniki iz 11 držav, ki na Slovaškem tvorijo pisano paleto kultur. Med sodelujočimi so bili tudi Slovenci s prikazom tradicionalnih obrti, kulinarike in kulturne dediščine.

slovenija
Dogodek je privabil številne obiskovalce iz različnih držav. Vir: Laura Resnik

Festival kultur »Živimo na Slovaškem« je potekal v zgradbi znamenite Stare tržnice v Bratislavi, ob mednarodnem dnevu človeškega bratstva (International Day of Human Fraternity), ki ga obeležujemo 4. februarja. Ta dan je z resolucijo razglasila Generalna skupščina Združenih narodov decembra leta 2020 z namenom spodbujanja strpnosti, medkulturnega dialoga ter spoštovanja verske in kulturne raznolikosti. Dogodek, ki ga ob dnevu bratstva v Bratislavi organizirajo vsako leto, zato igra ključno vlogo pri ozaveščanju o pomenu dialoga med različnimi narodi, saj na enem mestu omogoča izmenjavo izkušenj, krepi medsebojno razumevanje in sodelovanje med državami.

11 držav
Na festivalu je svojo kulturo predstavljalo 11 držav iz celega sveta. Vir: Laura Resnik

Vključevanje narodnih manjšin v družbo

Furkan Guner, zastopnik slovenskega društva Medkulturni dialog, ki se je v Slovenijo preselil iz Turčije pred 12 leti, je s svojo osebno zgodbo predstavil pomen razumevanja in sprejemanja različnih kultur: »Ko sem se pred leti preselil v Slovenijo, sem se soočal z izzivi, ki jih prinaša življenje v novi državi. Vendar sem hitro spoznal, da je odprtost do drugih kultur in spoštovanje razlik ključno za uspešno integracijo. Danes se imam za Slovenca, vendar v sebi nosim tudi dediščino svoje rojstne Turčije. Ravno te raznolikosti nas bogatijo in nas učijo, kako biti boljši ljudje. Medkulturni dialog in povezovanje med državami je po mojem mnenju najnujnejša stvar na svetu.«

Alfonz Ostrelič, Furkan Guner in Laura Resnik
Slovenijo so predstavljali Alfonz M. Ostrelič, Furkan Guner in Laura Resnik.

Ključno sporočilo letošnjega festivala kultur v Bratislavi je ozaveščanje o pomenu strpnosti, medkulturnega povezovanja in vključevanja narodnih manjšin v družbo. Laura Resnik iz Zavoda Brez ovir je izpostavila pomen enakih možnosti za vse ljudi: »Verjamemo, da mora biti družba dostopna in odprta za vse, ne glede na kulturno ozadje ali družbeni status. Naše poslanstvo je ustvarjati okolje, kjer se vsak posameznik čuti sprejetega in vključenega, zato smo se z veseljem odzvali povabilu, da predstavljamo Slovenijo v mednarodnem okolju, saj so tovrstni dogodki izjemno pomembni za spodbujanje razumevanja raznolikosti in odpravljanje diskriminacije.«

slo
Slovenija na mednarodnem festivalu kulture. Vir: Laura Resnik

Krepitev mednarodnega povezovanja

Festival »Živimo na Slovaškem« je organiziralo Civilno združenje Skupna pot (Občianske združenie Spoločná cesta), ki se zavzema za medkulturni dialog, mednarodno povezovanje in sprejemanje različnosti. Partner dogodka je Bratislavski kulturni in informacijski center.

Organizatorka dogodka Hatice Duzu iz združenja Skupna pot je poudarila, da je namen festivala predvsem povezovanje mednarodne skupnosti in krepitev medsebojnega spoštovanja: »Slovaška je dom mnogim narodom in kulturam, ki skupaj tvorijo čudovit mozaik raznolikosti. Naš cilj je bil ustvariti prostor, kjer se lahko različne kulture z vseh koncev sveta predstavijo in gradijo mostove prijateljstva. Želimo pokazati, da lahko vsi skupaj živimo v miru, bratstvu in harmoniji, zato festival ni le praznovanje raznolikosti, temveč tudi platforma za dialog, ki prispeva k strpnosti in sožitju med ljudmi.«

Slovaška
Organizatorji dogodka, Hatice Dudu (levo) iz slovaškega združenja Skupna pot.

Obiskovalci so lahko uživali v tradicionalni glasbi različnih kultur, si ogledali plesne nastope, ki so prikazali bogato kulturno dediščino posameznih držav, in okušali kulinarične dobrote iz celega sveta. Rokodelske delavnice so ponujale tudi priložnost za praktično izkušnjo, kjer so obiskovalci lahko spoznavali tradicionalne obrti in tehnike iz različnih kultur. Dogodek je z raznolikim programom in številnimi mednarodnimi sodelovanji pokazal, kako lahko kulturna izmenjava prispeva k boljšemu razumevanju med ljudmi.

Oglejte si TV prispevek o festivalu kultur »Živimo na Slovaškem« – predvajan na slovaški televiziji TA3:

https://www.ta3.com/relacia/978465/festival-kultur-zijeme-na-slovensku

https://www.ta3.com/clanok/978475/festival-chuti-a-kultur-pod-jednou-strechou-pozrite-si-zvyky-a-tradicie-z-roznych-kutov-sveta

Nazaj