Strategija razvoja socialne ekonomije za obdobje 2025–2035

Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je organiziralo javni posvet o strategiji razvoja socialne ekonomije za obdobje 2025–2035, ki je potekal včeraj v Kreativnem središču Center Rog, udeležili pa smo se ga tudi predstavniki iz Zavoda Brez ovir.
Namen javnega posveta je bil predstaviti deležnikom socialne ekonomije proces oblikovanja strategije ter v sodelovanju z njimi opraviti odprto razpravo o vsebini strategije razvoja socialne ekonomije za obdobje 2025–2035. Posveta so se udeležile različne organizacije, ki delujejo na področju socialnega podjetništva in socialne ekonomije ter želijo s svojimi idejami, znanjem in izkušnjami sodelovati pri oblikovanju vsebine strategije razvoja socialne ekonomije za obdobje prihodnjih 10 let.
Posvet je bil namenjen odprti razpravi predvsem o strateških in operativnih ciljih predlagane strategije, ki je bila konec februarja 2025 objavljena na spletni strani eDemokracija. Udeleženci smo v razpravi osvetlili ključne izzive in podali konkretne predloge za oblikovanje rešitev, ki bodo odgovorile na potrebe organizacij socialne ekonomije. Tudi zainteresirana javnost lahko predloge, mnenja in pripombe še vedno odda na portalu eDemokracija do 24. marca 2025.
Socialna ekonomija v prihodnjih 10 letih
Javnega posveta na temo razvoja socialne ekonomije se je udeležil tudi državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Matevž Frangež, ki je poudaril: »V Sloveniji socialna ekonomija zaposluje polovico manj ljudi, kot je v povprečju v Evropi. Za zadruge in druge subjekte socialne ekonomije velja, da so praviloma bolj odporni na krize. Tudi zato želimo spodbuditi javno razpravo glede strategije socialne ekonomije. Slednje vidimo kot eno izmed točk širše gospodarske politike Slovenije.«
Frangež je izpostavil, da se mu zdi posebej pomembno, da se okrepi podporno okolje socialne ekonomije v Sloveniji: »Identifikacija prednostnih področij kaže na širok obseg socialne ekonomije, kjer pa je izjemno pomembno ne le, kaj počnemo, ampak tudi kako. Tukaj je izredno pomemben vidik za razvoj skupnosti, trajnostni razvoj in podporo ranljivim skupinam. Sprejemu strategije sledi tudi program ukrepov za naslednjih 10 let.«
Javni posvet je ministrstvo organiziralo v sodelovanju z Doba Fakulteto za uporabne poslovne in družbene študije Maribor, kot slovenskim partnerjem v projektu Načrt za napredna znanja in spretnosti ter usposabljanja v socialnem gospodarstvu – baSE (angleško Blueprint for advanced skills & trainings in the social economy).