Vedenjske motnje in soočanje z njimi v vsakdanjem življenju

V Zavodu Brez ovir za naše uporabnike in osebne asistente redno pripravljamo zanimiva in poučna predavanja o različnih situacijah, s katerimi se srečujejo pri svojem delu in v svojih življenjih. Predavanja so glede na trenutno epidemiološko situacijo izvedena na daljavo, preko spletne aplikacije. V tokratnem smo obravnavali vedenjske motnje.
Pedagog Rok Usenik je zaposlen v CUDV Draga, socialnovarstvenem zavodu za otroke, mladostnike in odrasle z motnjami v duševnem razvoju. Na podlagi svojega dolgoletnega delovanja na področju dela oseb z motnjo v duševnem razvoju nam je 18. 3. 2021 predstavil na kakšen način ravnamo, ko smo v stiku z osebo, ki ima vedenjske ali čustvene motnje. Podal je konkretne primere, predstavil pravilne tehnike ravnanja in odzivanja v tovrstnih življenjskih situacijah.
Izpostavil je, da vzroki vedenjskih težav pri osebah izhajajo iz nezmožnosti izražanja lastnih želja in potreb, v nerazumevanju zahtev s strani drugih oseb ter v težavah pri vzpostavljanju in razumevanju socialnih interakcij. Zato je zelo pomembna mirna komunikacija – znižan ton, znižana glasnost, pozorni smo na izbiro besed ter na telesno držo – bočno/od strani, pritisk komolcev ob telo in obrazno mimiko – nevtralen izraz, prijazen pogled. S pravilnim pristopom, načinom komunikacije in z omogočanjem priložnosti, v katerih oseba lahko izbira med ponujenimi možnostmi, zmanjšujemo tveganje za oblikovanje vedenjskih motenj.