Sejem Varnost in preventiva 2024 za trajnejšo prihodnost - Brez ovir

Opozorilo!

Mobilna verzija strani še ni na voljo!

Prosimo oglejte si stran na računalniku oz. večjem zaslonu.

Najprej moramo končati DESKTOP verzijo,

nato pa se lotimo izdelave prilagojenih

prikazov za mobilne naprave!

Hvala za razumevanje.

Sejem Varnost in preventiva 2024 za trajnejšo prihodnost

Varnost in preventiva
Ekipa Zavoda Brez ovir: Urban Babič, Žiga Janša, direktorica Maja Babič in Janez Antolinc. Vir: Laura Resnik

Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani se je odvijal sejem Varnost in preventiva 2024, ki velja za največji dogodek s področja požarne varnosti ter varnosti in zdravja pri delu v regiji. Mednarodno obarvan sejem, namenjen tako strokovni kot tudi širši javnosti, je ponudil številne zanimive vsebine, delavnice in strokovna predavanja.

Kongresno-sejemski dogodek Varnost in Preventiva 2024 sta organizirala Slovensko združenje za požarno varstvo (SZPV) in Zveza društev varnostnih inženirjev Slovenije (ZDVIS). Zastavljen je kot kombinacija sejma in niza strokovnih konferenc, predstavitev in delavnic, kjer so lahko obiskovalci vsebine in znanja, pridobljena na predavanjih, dopolnili na sejemskem delu. Med predavatelji je bil niz mednarodno priznanih strokovnjakov s področja varstva pri delu in požarne varnosti, ki so udeležencem predstavili novosti na področju varnosti pri delu, požarne varnosti, kako nove tehnologije vplivajo na varnostne ukrepe in procesno varnost, ter izzive, ki jih prinaša prehod v trajnostno naravnano gospodarstvo.

sejem
Predstavitev novosti na področju zaščitne opreme. Vir: SZPV

Dr. Aleš Jug, predsednik Slovenskega združenja za požarno varstvo in predsednik organizacijskega odbora, je dogodek predstavil kot pomembno stičišče za strokovnjake z različnih področij varnosti: »Poskušamo združevati področje požarne varnosti, varstva pri delu in procesne varnosti. Namen dogodka je predvsem v tem, da delujemo preventivno, zato ozaveščamo o različnih tveganjih in stroki podajamo nove informacije. Stroko tudi združujemo, da bi si izmenjali najboljše prakse, rešitve in inovacije, ki bodo prispevale k zmanjšanju nesreč in poškodb na delovnih mestih.«  

gašenje
Prikaz gašenja litij-ionskih baterij in solarnih panelov. Vir: SZPV

Preventivni ukrepi in inovativne rešitve

Velik poudarek so na sejmu Varnost in preventiva tudi letos namenili preventivi, ustreznemu odzivu na sodobna tveganja ter praktičnim prikazom, npr. gašenja litij-ionskih baterij, solarnih panelov, evakuacije gibalno oviranih ljudi itd. Obravnavali so številne aktualne teme, kot so zagotavljanje varnosti pri delu na višini; zaščita vida na delovnem mestu; požarna varnost in alternativni viri energije; nevarnosti baterijskih hranilnikov električne energije; ekstremni vremenski pojavi in procesna varnost.

evakuacija invalidov
Žiga Janša in Janez Antolinc sta izvedla prikaz evakuacije z evakuacijskim stolom. Vir: Laura Resnik

Janez Antolinc iz Zavoda Brez ovir in podjetja TaktilPro, ki je izvedel »Predavanje o problematiki dostopa gibalno oviranih« in praktični prikaz evakuacije gibalno ovirane osebe po stopnicah v primeru izrednih razmer, je opozoril: »Pri zagotavljanju dostopnosti objektov je treba poskrbeti tudi za načrtovanje evakuacije oseb z različnimi oviranostmi. V Sloveniji se gasilci praktično celo leto srečujejo s številnimi požari, poplavami in drugimi nevarnostmi, ki zahtevajo hiter odziv, med njihove zadolžitve pa ne spada evakuacija v objektu ujetih ljudi, čeprav so dostikrat primorani poskrbeti tudi za to. Za evakuacijo so zadolženi lastniki in upravniki zgradb, ki morajo objekte opremiti z evakuacijsko opremo za reševanje gibalno oviranih, kot so evakuacijski stoli in blazine.«

Oglejte si tudi televizijski prispevek v večernih novicah televizije Nova24TV, v katerem je naš strokovnjak za evakuacijsko opremo Žiga Janša razložil več o evakuaciji oviranih:

Nazaj