Prilagoditev objekta za gibalno ovirane

Prilagoditev objekta za gibalno ovirane osebe je ključna za zagotavljanje dostopnosti, varnosti in enakih možnosti. Pri tem ima ključno vlogo pravilna izbira in namestitev pripomočkov, kot so stopniščna dvigala, ploščadi za prevoz invalidskih vozičkov, klančine in bazenska dvigala.
Pomembno je, da so rešitve skrbno izbrane in nameščene glede na potrebe uporabnikov ter arhitekturne značilnosti prostora. Poleg uporabe standardnih pripomočkov je treba upoštevati tudi druge možnosti za izboljšanje dostopnosti. Druge pomembne rešitve urejanja dostopnosti zgradbe za gibalno ovirane ljudi vključujejo samodejna vrata z gumbom za odpiranje, ki je nameščen nižje, širša vrata in hodnike za lažji prehod invalidskih vozičkov ter ustrezno označene in prilagojene sanitarije.
Prilagoditev objekta za gibalno ovirane: stopniščna dvigala
Stopniščna dvigala oz. stopniščni stoli so ključnega pomena za premagovanje višinskih razlik v objektih, kjer stopnice predstavljajo oviro. So idealna rešitev za notranje in zunanje prostore, saj omogočajo varno in udobno uporabo. Dvigala so zasnovana tako, da so primerna za različne vrste stopnišč, vključno z ravnimi in zavitimi. Poleg tega so opremljena z varnostnimi senzorji, enostavnim upravljanjem ter udobnimi sedeži, ki se po potrebi zložijo, da zavzamejo manj prostora. Njihova namestitev zahteva natančno načrtovanje, da se prilagodijo arhitekturnim omejitvam in zagotovijo uporabnikom nemoten dostop.
Ploščadi za prevoz invalidskih vozičkov
Stopniščne ploščadi za prevoz invalidskih vozičkov predstavljajo rešitev tudi za premagovanje večjih višinskih razlik. Te ploščadi omogočajo vertikalni dvig invalidskih vozičkov in so posebej prilagojene za varno uporabo. Običajno so opremljene z zaščitnimi ograjami, protizdrsnimi površinami in varnostnimi sistemi za zaustavitev v primeru ovire. So robustne, vremensko odporne in primerne tako za notranje kot zunanje prostore. Pri izbiri ploščadi je ključnega pomena določitev ustrezne višine dviga ter razpoložljivost prostora za namestitev in varno delovanje.
Klančine
Klančine so cenovno dostopna in praktična rešitev, ki omogoča neoviran dostop do različnih nivojev brez potrebe po mehanskih napravah, na primer na območju vhoda v objekt ali za prečkanje visokega praga vrat. Pri nameščanju klančin je ključno, da imajo primeren naklon in nedrsečo površino. Klančine morajo biti dovolj široke za prehod invalidskih vozičkov, običajno vsaj 90 cm, ob straneh pa je priporočljivo namestiti varnostne ročaje za dodatno stabilnost. Ustrezna namestitev in redno vzdrževanje klančin zagotavljata njihovo dolgotrajno uporabo in prispevata k večji samostojnosti uporabnikov.
Bazenska dvigala
Bazenska dvigala so specializirani pripomočki, namenjeni gibalno oviranim osebam za varen in enostaven vstop ter izstop iz bazena. Ta dvigala omogočajo uporabnikom, da premagajo fizične ovire pri dostopu do vode brez zunanje pomoči ali z minimalno asistenco. Na voljo so v različnih izvedbah, od stacionarnih do prenosnih modelov, kar omogoča prilagodljivost glede na potrebe uporabnikov in arhitekturne značilnosti bazena. Večina bazenskih dvigal deluje na hidravlični ali električni pogon in vključuje varnostne pasove, udobne sedeže ter možnost enostavnega upravljanja z daljinskim upravljalnikom.
Prilagoditev objekta za gibalno ovirane osebe je dolžnost sodobne družbe, ki teži k enakosti in vključevanju. Pri tem je ključno, da so rešitve prilagojene specifičnim potrebam uporabnikov in arhitekturnim omejitvam objekta. Naše podjetje TaktilPro nudi celostno ureditev dostopnosti kakšne koli zgradbe oz. poslovnih prostorov, zato nas kontaktirajte na 01 620 84 03 ali 070 463 316 oz. preko elektronske pošte info@taktilpro.si.
Kako prilagoditi objekt, da bo dostopen tudi slepim in slabovidnim osebam, si preberite v tem članku:
https://taktilpro.si/prilagoditev-objekta-za-slepe-in-slabovidne-2
Ukrepi za prilagoditev objekta gluhim in naglušnim osebam pa so predstavljeni tukaj:
https://taktilpro.si/prilagoditev-objekta-za-gluhe-in-naglusne-2