Podpora neformalnim oskrbovalcem oseb z demenco
Predstavniki naše organizacije so se udeležili spletnega dogodka, ki ga je organiziral Razvojni center Srce Slovenije in je namenjen neformalnim oz. formalnim oskrbovalcem oseb z demenco ter vsem posameznikom in organizacijam, ki jim nudijo podporo.
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije za demenco trenutno trpi približno 10 milijonov ljudi v Evropski uniji in približno 55 milijonov po vsem svetu, do leta 2030 pa naj bi se njena razširjenost podvojila. Razvojni center Srce Slovenije je zato predstavil projekt SupportCARE, ki ponuja brezplačna orodja za podporo neformalnim oskrbovalcem oseb z demenco. Ta orodja pomagajo preprečevati negativne vplive oskrbe na zdravje, prispevajo k dobremu počutju oskrbovalcev ter odpravljajo stigmo, povezano z demenco.
Oskrbovanje oseb z demenco
Biti oskrbovalec je povezano s precejšnjimi fizičnimi, psihološkimi, finančnimi in drugimi izzivi. Ti izzivi in stres lahko resno vplivajo na zdravje ali dobro počutje oskrbovalcev. Ravno zato je cilj projekta opolnomočiti in podpreti neformalne oz. formalne oskrbovalce oseb z demenco. Nataša Kovačič iz Zavoda Brez ovir, poslovne enote Maribor, je pojasnila: »Bilo je poučno in zanimivo. Predvsem lahko oskrbovalcem pomaga razumeti dojemanje obolelih, če si nadenejo VR očala za občutenje demence, ki s pomočjo virtualne resničnosti ponujajo vpogled v svet osebe z demenco.«
Za lažje oskrbovanje in komunikacijo z osebami, ki se soočajo z demenco, preberite priročnik SKRB ZASE – gre za zbirko osebnih zgodb, izobraževanje o demenci in podajanje koristnih nasvetov. Na spletnem dogodku sta sicer sodelovala tudi Inštitut Antona Trstenjaka in Združenje Spominčica, ki sta predstavila svoje aktivnosti v podporo neformalnim oskrbovalcem ter delila dragocene praktične nasvete.
Demenci prijazne točke
Po Sloveniji je lociranih več tako imenovanih Demenci prijaznih točk – med drugim se s tem nazivom ponaša tudi naša organizacija – ki so namenjene osebam z demenco, njihovim svojcem in tudi vsem drugim v lokalnem okolju, saj bi morali ključne znake te bolezni prepoznati vsi. Na takšni lokaciji lahko kdorkoli dobi pomoč in informacije glede demence ter se seznani z načini in postopki usmerjanja oseb, ki se izgubijo. Zaposleni na točki imajo potrebno znanje oz. informacije, tako da točno vedo, kako komunicirati z osebami z demenco in kako jim pomagati. Z odpiranjem takšnih točk zagotavljamo večjo varnost, obenem pa tudi prispevamo k večji vključenosti oseb z demenco v lokalno skupnost.