Podajte mnenje k poročilu o izvajanju Konvencije o pravicah invalidov - Brez ovir

Opozorilo!

Mobilna verzija strani še ni na voljo!

Prosimo oglejte si stran na računalniku oz. večjem zaslonu.

Najprej moramo končati DESKTOP verzijo,

nato pa se lotimo izdelave prilagojenih

prikazov za mobilne naprave!

Hvala za razumevanje.

Podajte mnenje k poročilu o izvajanju Konvencije o pravicah invalidov

Konvencije o pravicah invalidov
Mnenja oz. predloge na osnutek poročila ter prilogo zbirajo do ponedeljka, 26. avgusta 2024. Vir: Freepik

Odbor za pravice invalidov (Organizacija združenih narodov – OZN) je Slovenijo pozval k predložitvi poročila o izvajanju Konvencije o pravicah invalidov. Oglejte si vsebino osnutka poročila, ki zajema obdobje od januarja 2018 do junija 2024, ter podajte svoja mnenja in predloge.

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v sodelovanju z resornimi ministrstvi in vladnimi službami pripravlja Združeno drugo, tretje in četrto periodično poročilo Republike Slovenije na podlagi Konvencije o pravicah invalidov. Za lažji pregled je osnutek poročila trenutno pripravljen na način odgovorov na vprašanja, ki jih je Republiki Sloveniji postavil Odbor za pravice invalidov. Pod vsakim odgovorom so v oklepaju navedeni poročevalci, ki so odgovore pripravljali. Oglejte si tudi osnutek priloge k poročilu, v katerem so predstavljeni konkretni ukrepi in finančni podatki.

Mnenja oz. predloge na osnutek poročila ter prilogo zbirajo do ponedeljka, 26. avgusta 2024, na e-naslovu gp.mddsz@gov.si s sklicem na številko 511-45/2023-2611.

poročilo
Konvencija je pravno zavezujoč instrument OZN s področja varstva pravic in dostojanstva invalidov. Vir: Freepik

O izvajanju Konvencije o pravicah invalidov

Konvencija o pravicah invalidov je zgodovinsko pomembna, saj je prvi pravno zavezujoč instrument OZN s področja varstva pravic in dostojanstva invalidov, ki zagotavlja uveljavljanje človekovih pravic, načela enakih možnosti in enake obravnave ter preprečevanje diskriminacije invalidov. Konvencija je bila sprejeta 13. decembra 2006 v New Yorku, veljati pa je začela 3. maja 2008. V Slovenji velja od 24. aprila 2008.

Posebno pozornost namenja položaju invalidnih žensk in invalidnih otrok, poleg tega pa tudi pravicam do dostopnosti, enakosti pred zakonom, varovanju osebne integritete, samostojnega življenja in vključenosti v skupnost, spoštovanju zasebnosti, izobraževanju, zdravju, usposabljanju in rehabilitaciji, delu in zaposlitvi, ustrezni življenjski ravni in socialni varnosti, sodelovanju v političnem in javnem življenju itd.

Konvencija o pravicah invalidov v 34. členu določa ustanovitev in delovanje Odbora za pravice invalidov,  ki prek sistema periodičnega poročanja držav pogodbenic nadzoruje izvajanje določb konvencije. Odbor sestavlja 18 neodvisnih strokovnjakov, člani pa delujejo v osebnem svojstvu in neodvisno od vlade države, iz katere prihajajo. Države pogodbenice odboru pošiljajo redna periodična poročila, ki jih ta preuči ter obravnavani državi poda predloge in priporočila za nadaljnje delo.  

Nazaj