Paraplezanje za invalide v Ljubljani in Celju - Brez ovir

Opozorilo!

Mobilna verzija strani še ni na voljo!

Prosimo oglejte si stran na računalniku oz. večjem zaslonu.

Najprej moramo končati DESKTOP verzijo,

nato pa se lotimo izdelave prilagojenih

prikazov za mobilne naprave!

Hvala za razumevanje.

Paraplezanje za invalide v Ljubljani in Celju

paraplezanje
Članici slovenske paraplezalne reprezentance Tanja Glušič in Nataša Privošnik. Vir: inPlaninec

Gibanje, druženje in premikanje mej. Vse to je paraplezanje, vedno bolj priljubljena oblika športa in rekreacije za osebe z različnimi oblikami oviranosti. V Sloveniji rekreativno plezanje za invalide poteka v plezalnih centrih v Ljubljani in Celju.

Pomembno vlogo pri razvoju te aktivnosti v Sloveniji igra Odbor inPlaninec, ki pod okriljem Planinske zveze Slovenije organizira redne vadbe rekreativnega paraplezanja. Vadbe so namenjene vsem, ne glede na vrsto ali stopnjo oviranosti – vključujejo osebe z gibalnimi, senzoričnimi in drugimi oblikami invalidnosti. V ospredju pa ni le športna aktivnost, ampak tudi ustvarjanje skupnosti, povezovanje in osebna rast posameznikov, ki se pogosto prvič srečajo s plezanjem. Kontakt Odbora inPlaninec: inplaninec@pzs.si.  

Paraplezanje v Ljubljani in Celju

Vadbe potekajo pod vodstvom izkušenih in dodatno usposobljenih plezalnih inštruktorjev ter prostovoljcev, ki poskrbijo za prilagoditve glede na zmožnosti posameznikov. Rekreativno plezanje za invalide in osebe s posebnimi potrebami organizira inPlaninec v Plezalnem centru v Ljubljani pod vodstvom prostovoljke, pohodnice, vodnice Alenke Sakelšek. Od 26. februarja 2025 je rekreativno plezanje za invalide dostopno še v Plezalnem centru v Celju pod vodstvom priznane vodnice, alpinistke, pohodnice in prostovoljke Ivane Leskovar.

prilagojeno plezanje za invalide
Paraplezalca na umetni plezalni steni v Celju. Vir: inPlaninec

Rekreativno paraplezanje poteka v varnem okolju notranjih plezalnih centrov, kjer so na voljo različne smeri in možnosti prilagoditve – od uporabe dodatne opreme do spremljevalne asistence pri plezanju. Udeleženci poleg telesne vadbe pridobivajo tudi samozavest, izboljšujejo koordinacijo in razvijajo zaupanje vase ter v druge. Za mnoge je to tudi priložnost, da preizkusijo nekaj novega in premikajo meje mogočega. Plezanje paraplezalcem ponuja pomembno priložnost za rehabilitacijo, premagovanje lastnih omejitev in vključevanje v družbo.

Tekmovalno plezanje za športnike invalide

Poleg rekreativnih vadb se paraplezanje razvija tudi kot resen tekmovalni šport. Na mednarodni ravni ga ureja Mednarodna zveza za športno plezanje (IFSC), ki organizira svetovni pokal in svetovno prvenstvo v paraplezanju. Tudi slovenski športniki in športnice s posebnimi potrebami se udeležujejo teh tekmovanj, pri čemer pomembno vlogo pri pripravi in izboru tekmovalcev igra Komisija za športno plezanje pri Planinski zvezi Slovenije.

Tekmovalno paraplezanje je razdeljeno v več kategorij, glede na vrsto in stopnjo oviranosti. Osnovne skupine vključujejo plezalce z okvaro vida (B1–B3), plezalce z amputacijo ali zmanjšano funkcijo zgornjih ali spodnjih okončin (AU in AL), ter plezalce z nevrološkimi stanji oziroma drugimi fizičnimi omejitvami, ki vplivajo na ravnotežje in gibljivost (RP1–RP3). Vsak tekmovalec je pred tekmo ocenjen in razvrščen v ustrezno kategorijo, da se zagotovi čim bolj enakovredna tekmovalna izkušnja. Kljub fizičnim omejitvam pa so tekme polne odločnosti, borbenosti in navdiha – tako za nastopajoče kot tudi za gledalce.

Slovenski profesionalni paraplezalci tekmujejo tudi pod okriljem Zveze za šport invalidov Slovenije – Slovenskega paralimpijskega komiteja (Zveza ŠIS-SPK), ki skrbi za podporo, razvoj in zastopanje športnikov invalidov na nacionalni in mednarodni ravni.

Nazaj