Obiskala nas je skupina nevladnih organizacij iz Češke

Na sedežu Zavoda Brez ovir nas je obiskala skupina najvidnejših nevladnih organizacij iz Češke republike, ki se ukvarjajo s podporo oseb z različnimi oviranostmi. Na študijskem obisku smo češkim predstavnikom razložili, kako poteka izvajanje osebne asistence v Sloveniji.
V okviru projekta Fundacije Abakus – ene največjih čeških fundacij, ki so jo formirali ustanovitelji globalnega tehnološkega podjetja Avast, svetovnega proizvajalca izdelkov za digitalno varnost – je 12 nevladnih organizacij več kot dve leti zbiralo podatke o življenju oseb z oviranostmi na Češkem in kako bi jim lahko pomagali. Na Češkem nameravajo kmalu uvesti sistem osebne asistence, zato so se predstavniki nevladnih organizacij odločili za študijski obisk v Sloveniji, kjer je sistem vzpostavljen že od leta 2019.
Eva Němcová, koordinatorka programa iz fundacije Abakus, je razložila: »Fundacija Abakus podpira organizacije, ki se osredotočajo na pomoč hendikepiranim ljudem in zagotavljanje neodvisnega življenja. Naš obisk pri vas je del programa, ki ga podpira fundacija, in vključuje 12 različnih organizacij z namenom vzpostavitve novega sistema za neodvisno življenje oseb z oviranostmi na Češkem. Koliko uporabnikov se bo vključilo v sistem, ko bo vzpostavljen, je težko oceniti, saj bi mnogi želeli ostati doma, veliko ljudi pa imamo še vedno v institucijah.«
Izobraževanje nevladnih organizacij iz Češke
Vodja usklajevalcev osebne asistence v Zavodu Brez ovir Davor Knežiček je predstavnikom čeških organizacij predstavil, kako pri nas poteka izvajanje osebne asistence: »Po lanskem obisku vladnih organizacij iz Češke republike na čelu z njihovim ministrom za delo in socialne zadeve so nas tudi to leto obiskale organizacije, ki jih zanima model osebne asistence v Sloveniji, saj ga želijo prenesti tudi v njihovo državo. Zelo smo veseli, da so za svoj delovni obisk izbrali Zavod Brez ovir, in da so nas prepoznali kot organizacijo, od katere lahko dobijo veliko informacij o tem, kako je osebna asistenca zakonsko urejena ter kako se izvaja v praksi.«
Marie Bednářová, organizatorka iz Centra za zbiranje sredstev na Češkem (Czech Fundraising Center), ki je izvedbeni partner v projektu zaradi dolgoletnega delovanja in obstoja v češkem civilnem sektorju, je sporočila: »Zelo smo hvaležni za vse, kar smo se naučili tekom našega študijskega obiska v Sloveniji, saj smo res izvedeli veliko o napredku, ki ste ga v zadnjih letih dosegli na področju osebne asistence. To je za nas v vseh pogledih osupljivo. Menim, da se lahko veliko naučimo iz vašega sistema osebne asistence. Pred dvema dnevoma smo bili tudi na študijskem obisku v Gradcu (Avstrija), kjer smo ravno tako izvedeli veliko zanimivih informacij in zdaj je na nas, da sestavimo mozaik, saj je vsaka država drugačna, na Češkem pa moramo v prihodnjih letih še najti svojo pot na tem področju.«
Direktorica Zavoda Brez ovir Maja Babič se zahvaljuje češkim predstavnikom za izkazano zaupanje, na koncu pa je poudarila: »Veseli smo, da smo zgled drugim državam, ki želijo ustvariti bolj odprto družbo za osebe z oviranostmi in jim nuditi samostojno življenje skozi osebno asistenco. Ugotavljamo, da smo tudi mi še precej na začetku te poti in da nam grozi nevarnost, da s te sicer dobro začrtane poti skrenemo zaradi nerazumevanja politike, ki želi dober zakon o osebi asistenci zamenjati z novim zakonom, ki bo nekaterim invalidom odvzel vse.«