Nogomet za slepe tudi v Sloveniji vedno bolj priljubljen - Brez ovir

Opozorilo!

Mobilna verzija strani še ni na voljo!

Prosimo oglejte si stran na računalniku oz. večjem zaslonu.

Najprej moramo končati DESKTOP verzijo,

nato pa se lotimo izdelave prilagojenih

prikazov za mobilne naprave!

Hvala za razumevanje.

Nogomet za slepe tudi v Sloveniji vedno bolj priljubljen

nogomet za slepe
Slovenska reprezentanca slepih in slabovidnih na prvem mednarodnem turnirju. Vir: NZS

Nogomet za slepe je v Sloveniji razmeroma nova športna disciplina, ki pridobiva vse večjo prepoznavnost in priljubljenost med slepimi in slabovidnimi posamezniki. Ta šport omogoča osebam z okvaro vida, da se aktivno vključijo v telesno dejavnost, razvijajo svoje motorične sposobnosti ter krepijo socialne vezi.

Glavno vlogo pri razvoju in promociji nogometa za slepe v Sloveniji ima Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije (ZDSSS). V sodelovanju z Nogometno zvezo Slovenije (NZS) si prizadevajo za vzpostavitev ustreznih pogojev za treninge in tekmovanja slepih nogometašev. Projekt nogometa za slepe sofinancirata NZS in ZDSSS, kar omogoča kontinuirano izvajanje treningov ter organizacijo različnih dogodkov in tekmovanj. Treningi ekipe nogometa za slepe potekajo vsak četrtek od 17:30 do 19:30 ure na Dečkovi ulici 1 v Ljubljani, v prostorih Centra Janeza Levca Ljubljana – Organizacijska enota OŠPP Dečkova.

Pravila in način igre nogometa za slepe

Nogomet za slepe, znan tudi kot “blind football” ali “five-a-side football”, se igra na igrišču velikosti 40 x 20 metrov, obdanim z ograjami ob stranskih črtah, ki preprečujejo izhod žoge iz igre. Ekipo sestavlja pet igralcev: štirje slepi igralci na igrišču in vratar, ki je lahko videč ali slabovidni z omejeno vidno ostrino.

Za zagotovitev enakih pogojev za vse igralce morajo slepi igralci nositi očesne preveze, ki izenačijo morebitne razlike v preostalem vidu. Žoga je opremljena z zvočnimi elementi, kot so ropotuljice, ki omogočajo igralcem, da jo slišijo in sledijo njenemu gibanju. Tekma je razdeljena na dva polčasa po 20 minut, z 10-minutnim odmorom med njima.

nogomet slepih
Igralci imajo čez oči prevezo. Vir: ZDSSS

Posebnost igre je komunikacija med igralci. Poleg običajnih navodil med soigralci imajo pomembno vlogo tudi verbalni signali vratarja, ki usmerja obrambo, ter trenerja in vodje ekipe, ki se nahajajo ob stranskih linijah in dajejo navodila za napadalne akcije. Da bi preprečili trke in povečali varnost, morajo igralci, ko se približujejo nasprotniku z žogo, glasno izgovoriti “voy” ali “go”, kar opozori nasprotnika na njihovo prisotnost.

Vabilo na dan odprtih vrat nogometa za slepe 2025

Odkrijte svet nogometa za slepe! Da bi širši javnosti predstavili nogomet za slepe in spodbudili vključevanje novih članov, Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije organizira dan odprtih vrat. Dogodek bo potekal v četrtek, 6. marca 2025, ob 17:15 uri na Dečkovi ulici 1 v Ljubljani, v prostorih Centra Janeza Levca Ljubljana – Organizacijska enota OŠPP Dečkova.

Vabljeni so vsi slepi in slabovidni posamezniki, ki jih zanima nogomet, pa tudi širša javnost, ki želi spoznati to edinstveno športno disciplino. Udeleženci bodo imeli priložnost spoznati pravila igre, se preizkusiti v osnovnih tehnikah ter se družiti z obstoječimi člani ekipe.

Za več informacij o dogodku in možnostih treninga vam je na voljo vodja ekipe, Ajet Kevrič, ki je dosegljiv na telefonski številki 041 285 235.

Vedno bolj priljubljena športna aktivnost za osebe z okvaro vida pa je tudi smučanje. Na tej povezavi lahko preverite seznam slovenskih smučišč, kjer lahko slepi in slabovidni ter njihovi spremljevalci smučajo ugodneje ali celo zastonj.

Nazaj