Nasveti za potovanje oseb z invalidnostjo brez zapletov - Brez ovir

Opozorilo!

Mobilna verzija strani še ni na voljo!

Prosimo oglejte si stran na računalniku oz. večjem zaslonu.

Najprej moramo končati DESKTOP verzijo,

nato pa se lotimo izdelave prilagojenih

prikazov za mobilne naprave!

Hvala za razumevanje.

Nasveti za potovanje oseb z invalidnostjo brez zapletov

POTOVANJE
Mladi invalidi so testirali dostopnost različnih vrst javnega prevoza. Vir: Dostopno potujem

Mladi invalidi so v času projekta “Varno potujem, svobodno raziskujem!” ugotavljali, kakšne pravice imajo kot potniki z invalidnostjo, si izmenjevali izkušnje, študirali zakone in se v praksi prepričali, kaj pomeni dostopen javni prevoz. Rezultat projekta je spletna stran, kjer najdete res koristne informacije in nasvete o potovanjih.

Projekt “Varno potujem, svobodno raziskujem!” je delo skupine mladih pod okriljem Zavoda ODTIZ, ki je v sklopu tedenskih srečanj v zadnjem letu spoznavala pravice potnikov invalidov, ustvarjala, se učila in testirala dostopnost različnih vrst javnega prevoza. Projekt je financirala EU v okviru programa Evropska Solidarnostna Enota. Rezultati projekta “Varno potujem, svobodno raziskujem!” so objavljeni na spletni strani Dostopno potujem.

potovanje invalidov
Projekt je izvedla skupina mladih invalidov pod okriljem Zavoda ODTIZ. Vir: Zavod ODTIZ

Osebne izkušnje potnikov z oviranostmi

Osebne izkušnje potnikov invalidov so različne. Ena uporabnica se je na primer morala vkrcati na letalo kar brez svojega invalidskega vozička, letališko osebje pa ji je voziček iz Poljske v Slovenijo pripeljalo šele naslednji dan. Izkušnje druge uporabnice na letališču v Egiptu so še bolj šokantne: skupaj z invalidskim vozičkom so jo naložili kar na tovornjak z zelenjavo. Tretja uporabnica pa je v Ljubljani potrebovala kar 5 ur za pot od Arene Stožice do Šiške, na koncu so jo domov odpeljali kar v policijski marici.

Čeprav naj bi ljudje z zmanjšano mobilnostjo imeli enake možnosti za uporabo javnih prevoznih sredstev, se torej v praksi še vedno velikokrat zatakne, ne glede na to, za kakšno vrsto prevoza gre. Od razbitih vozičkov, ki so prinesli veliko škode, do nesramnih odnosov na letališčih in stresnih izkušenj z vožnjo na vlaku v tovornem vagonu – vse to je pripeljalo mlade invalide na pot raziskovanja različnih možnosti in opozarjanja glede pravic potnikov z gibalnimi oviranostmi.

Nasveti za potovanje z letalom

Zaradi invalidnosti ali zmanjšane mobilnosti vam vkrcanja na letalo ne smejo zavrniti, razen če je zrakoplov fizično premajhen. Za pomoč, ki jo potrebujete, se vsaj 48 ur pred potovanjem obrnite na letalsko družbo, različne oblike asistence (za gibalno ovirane, gluhe, slepe idr.) pa lahko rezervirate že ob nakupu karte. Pridobite certifikat o suhih geliranih svinčenih baterijah – če so baterije litijeve, bo voziček moral leteti brez njih, ali pa ne bo smel na avion. Večina letal ima omejitev višine 80 cm za spodnjo prtljago. Preverite, če voziček lahko poklopite ali nagnete nazaj, tako da bo nižji od 80 cm. Več nasvetov za tekoče potovanje z letalom si preberite na tej povezavi.

potovanje
Potovanja lahko potekajo brez zapletov. Vir: Zavod Brez ovir

Potovanje z vlakom

Rezervacijo potovanja z vlakom po Sloveniji je potrebno opraviti najmanj 24 ur prej, in sicer vse dni v tednu od 6. do 22. ure, na tel. št. 01 291 33 91 ali na potnik.info@slo-zeleznice.si.​ V primeru, da se potnik najavljenega potovanja ne bo udeležil, mora to prav tako sporočiti na 01 291 33 91. Spremljevalci oseb na invalidskih vozičkih potujejo brezplačno v 1. in 2. razredu vseh vrst vlakov po Sloveniji. Več nasvetov za potovanje oseb z omejeno mobilnostjo z vlakom najdete tukaj.

Nasveti za vožnjo z avtobusom

V Ljubljani in drugih slovenskih mestih je omogočen prevoz z avtobusi tudi za osebe na invalidskih vozičkih. Preverjanje dostopnosti avtobusov poteka prek dispečerskega centra oziroma prevoz na klic, osebe na invalidskih vozičkih lahko pokličejo Prometno-nadzorni center LPP na številki 01 58 22 425 ali 051 44 99 92 najmanj dve uri pred potovanjem. Osebe, ki uporabljajo znakovni jezik (gluhi, naglušni, gluhoslepi), lahko dostopnost preverijo preko SMS sporočila na 051 44 99 92 vsaj dve uri pred potovanjem. V sporočilu navedite uro in postajo vstopa ter izstopa, številko avtobusne linije in smer vožnje ter morebitno dodatno pomoč, ki jo boste potrebovali. Več informacij o potovanju z avtobusi je zbranih tukaj.

Potovanje z ladjo

Do brezplačne pomoči ste v Evropski uniji upravičeni pri vkrcanju na ladjo in izkrcanju z ladje, na krovu ladje, pri prestopanju in v pristanišču. Za pomoč, ki jo potrebujete, se morate vsaj 48 ur pred potovanjem obrniti na prevoznika, prodajno mesto vozovnic ali organizatorja potovanj. Če gre za kršitev pravic, povezanih z zagotavljanjem informacij o pravicah potnikov ali nudenjem pomoči osebam z zmanjšano mobilnostjo, je pristojni organ, kamor lahko potnik vloži pritožbo, Ministrstvo za infrastrukturo, Uprava RS za pomorstvo. Več o vožnjah z ladjo si preberite na tem spletnem mestu.

Nazaj