Digitalni E+ vodnik za mlade z invalidnostjo Able2Travel - Brez ovir

Opozorilo!

Mobilna verzija strani še ni na voljo!

Prosimo oglejte si stran na računalniku oz. večjem zaslonu.

Najprej moramo končati DESKTOP verzijo,

nato pa se lotimo izdelave prilagojenih

prikazov za mobilne naprave!

Hvala za razumevanje.

Digitalni E+ vodnik za mlade z invalidnostjo Able2Travel

vodnik abel2travel
Naslovna stran Vodnika Able2Travel. Vir: Zavod ODTIZ

Je lahko učenje in mednarodno projektno sodelovanje možno ter zabavno kljub moji invalidnosti? Vodnik Able2Travel ponuja odgovore. Vse več mladih se namreč začenja zavedati, da obstajajo fantastične priložnosti za potovanja, učenje in osebni razvoj v okviru evropskih programov, kot je Erasmus+ in to brezplačno!

Vendar, a se zavedate, da vse več teh priložnosti postaja dostopnih tudi za posameznike z invalidnostjo? Vodnik Able2Travel in spletna platforma Way2Go omogočata, da se mladi z in tudi brez invalidnosti podkrepijo z informacijami, kako lahko potujejo, se izobražujejo, izkusijo nove kulture in razširijo svoja obzorja – vse to v varnem in vključujočem okolju, v okviru programa Erasmus+.

logo
Logotip projekta. Vir: Zavod ODTIZ

Marsikdo je že slišal za program Erasmus+, ki je podprt s strani Evropske unije. Marsikje je še zmeraj najbolj poznan po študentskih izmenjavah, ki potekajo v sklopu študijskih programov različnih fakultet, znotraj formalnega okvirja izobraževanja. Manj poznana pa je druga plat programa Erasmus+, ki daje poudarek neformalnemu izobraževanju. Neformalno izobraževanje temelji na interesih posameznika, ki si sam izbere, kaj in kako si želi pridobivati nova znanja in izkušnje.

Tukaj se nova znanja in veščine pridobivajo preko prostovoljne udeležbe na raznolikih delavnicah in tečajih, ki lahko potekajo v mednarodnem ali v lokalnem okolju. Za razliko od formalnih učnih sistemov se tukaj posameznikovo znanje ne ocenjuje, metode pridobivanja znanja pa se lahko sproti prilagajajo potrebam posameznika. Udeležba v neformalnem izobraževanju je zelo uporabna, kadar si želiš na primer pridobiti dodatno znanje iz specifičnih veščin ali tematike.

udeleženci
Slovenska ekipa udeležencev treninga za Ambasadorje dostopnosti, ki je junija 2024 potekal v Italiji. Vir: Zavod ODTIZ

Vodnik Able2Travel

Zavod ODTIZ kot slovenska nevladna organizacija, ki deluje na področju neformalnega izobraževanja in socialnega vključevanja, je v zadnjih dveh letih med drugim sodelovala v mednarodnem Erasmus+ projektu “Able2Travel: A Beginner’s Guide for Youth with Disabilities to Participate in International Projects“.

Produkt projekta je Vodnik Able2Travel, katerega poglaviten cilj je mladim z in tudi brez invalidnosti na enostaven način predstaviti priložnosti programa Erasmus+ ter jih z ustreznim informacijami še bolj spodbuditi k sodelovanju v programu, predvsem na področju mladinskih izmenjav.

Vodnik ponuja odgovore na vprašanja s konkretnimi teoretičnimi razlagami in praktičnimi primeri. Prav tako je namenjen organizacijam in mladinskim delavcem, saj nudi smernice in pojasnila glede ustvarjanja vključujočih aktivnosti za mlade z manj priložnostmi.

konferenca
Udeleženci zaključne konference so se preizkusili v načrtovanju poti za izmišljeni osebi s slepoto in paraplegijo. Vir: MMC RTV SLO

Vodnik je specifičen iz več razlogov:

– je digitalen (kar omogoča podajanje informacij na različne načine),

– je mednaroden (preveden v več evropskih jezikov),

– je dostopen (zaradi njegove oblike lahko do informacij dostopajo osebe različnih zmožnosti),

– je ustvarjen od mladih za mlade (pri njegovem vsebinskem delu in vizualnem oblikovanju so sodelovali ter pomagali mladi z različnimi zmožnostmi).

Poglavitni razlog za nastanek dotičnega projekta in Vodnika so opažanja, da je kljub osredotočenosti programa Erasmus+ na vključevanje mladih z manj priložnostmi, udeležba le teh v programu še vedno premajhna. Razlog? Zatakne se pri zelo osnovnih tehničnih težavah: od tega, da se projekti ne izvajajo na dostopnih lokacijah; ni pravih pogojev potovanja; ni nekega podpornega osebja s potrebnim znanjem itd. Mladi se pri odločanju sprašujejo: Kaj se tam dogaja, kaj naj bi tam počel, kakšen je program? Ali grem lahko tudi, če sem slep, na vozičku ali gluh? V praksi žal pride zelo majhno število mladih z invalidnostjo. Med večino prevladuje strah: pred potjo, neznanim okoljem, ovirami … Ne vedo, kaj jih tam čaka, ali bodo sprejeti itd.

Na takšna in podobna vprašanja se potrudi odgovoriti Vodnik Able2Travel iz prve roke, saj so vanj vključeni resnični praktični primeri in izkušnje mladih z različnimi gibalnimi in senzoričnimi invalidnostmi, ki so sodelovali pri ustvarjanju njegove vsebine. Za dostop do Vodnika Able2Travel preprosto skenirajte priloženo QR kodo – ali ga poiščite na spletni strani Ljubljana mesto učenja: Erasmus+ VODNIK Abel2Travel za mlade in mlade z invalidnostjo.

QR KODA
Skenirajte QR kodo. Vir: Zavod ODTIZ

Hkrati z Vodnikom se je razvijala tudi spletna platforma Way2Go, katere poglaviten cilj je omogočiti lažjo interakcijo med mladimi, mladinskimi delavci in nevladnimi mladinskimi organizacijami, ki bi si želeli medsebojno sodelovati in razvijati nove priložnosti v mednarodnem ali lokalnem okolju. Platforma ponuja dostop do virov, ki spodbujajo vključevanje, raznolikost in dostopnost v mladinskem delu. Ob možnosti povezovanja z drugimi, lahko uporabniki Way2Go platforme dostopajo do raznolikih izobraževalnih vsebin na temo raznolikosti in vključevanja.

Več o platformi Way2Go si lahko preberete na: https://way2go-project.eu/sl/elearning/.

Kot vidite, so neglede na okoliščine, različne priložnosti na dosegu roke! Zato mladi nikar ne oklevajte – začnite z raziskovanjem virov, ki so vam na voljo! Morda vam bodo prav ti prinesli nepozabne izkušnje, nova prijateljstva in veščine, ki vam bodo koristili za vse življenje.

Nazaj