Brezplačni prevoz na klic za gibalno ovirane v Ljubljani in Mariboru
Gibalno ovirani lahko vsak delovni dan brezplačno koristite prevoz na klic v Ljubljani in Mariboru ter se na ta način pripeljete do želene lokacije. Sprejem klicev in koordinacija prevozov poteka preko klicnega centra na telefonski številki 051 266 377.
Družba za upravljanje javnega potniškega prometa je v sodelovanju z Nacionalnim svetom invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS) začela s pilotnim testiranjem prevoza na klic v največjih dveh slovenskih občinah, in sicer v Mariboru in Ljubljani. Prevoz na klic omogoča prevoz oseb od začetne do končne točke potovanja znotraj območja Ljubljane ali Maribora in je namenjen predvsem gibalno oviranim osebam, ki uporabljajo različne tehnične pripomočke za gibanje. Prevoze bodo lahko uporabniki koristili za vse namene voženj, prioritetno pa za urejanje zdravstvenih zadev, upravnih postopkov in drugih nujnih opravil.
Po vsakodnevnih opravkih z naročenim prevozom
Urška Ojsteršek iz Družbe za upravljanje javnega potniškega prometa nam je glede izvajanja projekta odgovorila na nekaj pomembnih vprašanj, ki vam bodo v pomoč, če se boste odločili za koriščenje prevozov na klic.
Ali so lokacije, kamor lahko gibalno ovirane osebe pokličejo prevoz, poljubne, dokler so seveda znotraj območja Ljubljane ali Maribora? Torej, ali lahko oseba pokliče prevoz na svoj dom, pred blok in se potem odpelje na poljubno lokacijo, ki jo sama določi? Ali morda lahko pokličejo le prevoz do avtobusne postaje?
Prevoz na klic omogoča prevoz oseb od začetne do končne točke potovanja, ki jo določi potnik glede na svoje potrebe, pri čemer morata obe točki ležati znotraj prometnega gravitacijskega območja v Ljubljani in Mariboru, ki ga pokriva klicni center, vendar končna točka ne sme biti oddaljena več kot 50 km od začetne točke. V primeru, da potnik potuje izven tega območja, storitev omogoča prevoz do najbližje dostopne postaje javnega potniškega prometa. To potnikom omogoča nadaljevanje poti z drugimi oblikami javnega prevoza, kar povečuje njihovo mobilnost in dostop do širšega območja.
Katera vozila pridejo na lokacijo, kombi, manjši avtobus? Ali so ta vozila posebej prilagojena za vstop tudi večjih invalidskih skuterjev?
To so prilagojeni kombiji za prevoz oseb z invalidskimi vozički, ki so v lasti Društva študentov invalidov Slovenije, Društva distrofikov Slovenije in Društva multiple skleroze Slovenije. Skozi projekt Prevozi na klic so ti vozni parki sedaj v uporabi tudi v času, ko jih člani društva ne uporabljajo.
Katere vrste invalidov lahko naročijo prevoz? Ljudje na invalidskih vozičkih so verjetno prvi na seznamu, kaj pa slepi in slabovidni, ne nazadnje tudi gluhi in naglušni, ki imajo ravno tako težave z mobilnostjo in uporabljajo pripomočke?
Prevoze na klic lahko koristijo gibalno ovirane osebe v občini Ljubljana in Maribor, ki za gibanje uporabljajo različne tehnične pripomočke (slepi in slabovidni ter gluhi in naglušni se v to kategorijo ne uvrščajo, saj so gibalno mobilni). Prevoz na klic se lahko koristi za vse namene voženj, prioritetno pa za urejanje zdravstvenih zadev, upravnih postopkov in drugih nujnih opravil.
Do kdaj točno bo trajala ta akcija? Kaj se bo zgodilo po izteku te akcije, bo to postala redna praksa?
Pilotno testiranje prevozov na klic, ki bo v sodelovanju z izbranim izvajalcem Nacionalnim svetom invalidskih organizacij Slovenije potekalo do 12. 2. 2025, v izvedbi prevozov izvajajo Društvo študentov invalidov Slovenije, Društvo distrofikov Slovenije in Društvo multiple skleroze Slovenije. V načrtu je, da se projekt nadaljuje tudi v letu 2025 in razširi tudi na druga regijska središča.
Kakšen odziv na to akcijo ste zabeležili do sedaj, prejemate veliko klicev?
V povprečju prejmemo do 20 povpraševanj na dan in jih glede na razpoložljivost vozil realiziramo 80 %.
Prevoz je treba naročiti vsaj 24 ur prej v klicnem centru na telefonski številki 051 266 377 ali po elektronski pošti na naslov prevozinaklic@dujpp.si. Naročanje je mogoče vsak delovni dan med 8. in 14. uro, prevozi pa se bodo izvajali od ponedeljka do petka med 7. in 22. uro.