AccessibleEU: dostopni turizem v Evropi

V Madridu je v okviru centra AccessibleEU potekal evropski dogodek o dostopnem turizmu (European Event on Accessible Tourism), ki je bil osredotočen na izzive in priložnosti dostopnega turizma v evropskih destinacijah. Strokovnjaki, predstavniki podjetij, nevladnih organizacij in javnih ustanov so razpravljali o izboljšanju dostopnosti za gibalno ovirane osebe v turizmu.
Dogodek je osvetlil ključne ovire, s katerimi se srečujejo gibalno ovirane osebe, in poudaril pomen sodelovanja pri ustvarjanju bolj vključujočih in dostopnih turističnih rešitev. Med udeleženci je bil tudi predstavnik Zavoda Brez ovir, Urban Babič, ki je delil svoje izkušnje in vpoglede na podlagi dela naše organizacije, katera že vrsto let deluje na področju izboljševanja dostopnosti za gibalno ovirane osebe v Sloveniji in širše.
Ključne ugotovitve in izzivi dostopnosti
Na srečanju evropskih strokovnjakov s področja dostopnega turizma so izpostavili številne težave, s katerimi se srečujejo tako gibalno ovirani turisti kot tudi podjetja, ki si prizadevajo za izboljšanje dostopnosti. Ena izmed ključnih tem je bila omejena možnost prilagoditev zaščitenih stavb. Zgodovinska arhitektura v evropskih mestih pogosto preprečuje večje posege, saj zakonodaja ščiti avtentičnost stavb. To otežuje vgradnjo dvigal, prilagoditev vhodov in širitev dostopnih poti, kar predstavlja izziv za mnoge destinacije.
Urban Babič ugotavlja: »Razprava je zelo dobro pokazala, da se na področju evropske dostopnosti srečujemo z zelo podobnimi težavami, kot jih že vrsto let opažamo tudi pri nas. Ena ključnih tem so bile zaščitene stavbe, ki v evropskih mestih pogosto predstavljajo oviro, saj zakonodaja ne dovoljuje večjih prilagoditev za dostopnost. Zelo zanimiva je bila tudi razprava o hotelih, kjer se pogosto izkaže, da se sobe in sanitarije ne prilagajajo gibalno oviranim gostom, ker hotelirji menijo, da že brez tega nimajo težav z zasedenostjo.«
Velikokrat se namreč izkaže, da so prilagoditve sob in sanitarij za gibalno ovirane goste v hotelih zanemarjene. Hotelirji se pogosto izgovarjajo, da je njihovo obstoječe povpraševanje zadostno tudi brez teh prilagoditev, kar vodi v pomanjkanje investicij v dostopnost. Ta miselnost ne le omejuje izbiro in udobje za gibalno ovirane goste, ampak tudi ustvarja občutek izključenosti. S tem se izgublja potencial za širšo, bolj vključujočo turistično ponudbo, ki bi lahko pritegnila nove segmente gostov, obenem pa izboljšala ugled destinacije kot prijazne in dostopne za vse.
Pomen izobraževanja in ozaveščanja
Poseben poudarek je bil namenjen tudi izobraževanju turističnih delavcev, ki lahko že z majhnimi spremembami izboljšajo izkušnjo gibalno oviranih gostov. Ozaveščanje o potrebah gibalno oviranih oseb in usposabljanje osebja, kako ustrezno ravnati, je ključno za zagotavljanje prijaznega in dostopnega okolja. Na predstavitvi so pokazali tudi napravo, ki meri težo vrat, kar omogoča enostavno preverjanje, ali so vrata primerna za gibalno ovirane osebe.
»Veliko smo govorili tudi o vlogi gibalno oviranih influencerjev, ki imajo velik vpliv, a so premalo vključeni v razvoj dostopnega turizma. Poudarili smo pomen izboljšanja prevoza, tako z minibusi kot z letalskimi prevozi, kjer je velik problem pomanjkanje prostora za invalidske vozičke, predvsem pri večjem številu gibalno oviranih potnikov na istem letu,« je še izpostavil Urban Babič.
Dogodek je bil priložnost za izmenjavo idej in dobrih praks, ki lahko pripomorejo k bolj vključujočemu turizmu v prihodnosti. Zavod Brez ovir je z aktivno udeležbo prispeval k razpravi in promoviral prizadevanja za izboljšanje dostopnosti v Sloveniji. Več informacij o dogodku najdete na uradni strani dogodka.