VKLJUČEVANJE VSEH 2024: program za vadbo invalidov - Brez ovir

Opozorilo!

Mobilna verzija strani še ni na voljo!

Prosimo oglejte si stran na računalniku oz. večjem zaslonu.

Najprej moramo končati DESKTOP verzijo,

nato pa se lotimo izdelave prilagojenih

prikazov za mobilne naprave!

Hvala za razumevanje.

VKLJUČEVANJE VSEH 2024: program za vadbo invalidov

vključevanje vseh
Gibalno ovirani se lahko enakopravno vključijo v sistem redne telesne oz. športne vadbe. Vir: Freepik

V Sokolski zvezi Slovenije (SZS) imajo tudi društva in organizacije, ki v svoje gibalne programe vključujejo osebe z različnimi oviranostmi (gibalno ovirani, slepi, gluhi, duševno moteni …). Poudarek projekta Vključevanje vseh 2024 je na inkluziji oz. vključenosti invalidov, da se ne družijo le med seboj, temveč se povezujejo z drugimi športniki, rekreativci in širšo javnostjo.

Pri izvedbi projekta Vključevanje vseh načrtujejo, da bi se invalidi oz. osebe z različnimi omejenostmi lažje vključili v različna športna društva kot enakovredni člani društev, saj bi bile njihove potrebe po druženju in telesno-gibalni aktivnosti lažje dosegljive. Invalidni mladostniki  oz. otroci z oviranostmi so v šolah običajno opravičeni športne vzgoje, ker šole nimajo ustreznih strokovnih delavcev, programskih pogojev, ali pa si učitelji sami ne upajo delati s to zahtevnejšo populacijo. Še posebej pa je oteženo tudi delo oz. organizacija vadbe odraslih in starejših.

Preko programa Vključevanje vseh bodo določena društva SZS vključevala v redno rekreativno vadbo tudi osebe z različnimi oviranostmi. Tem društvom oz. organizacijam bo SZS subvencionirala stroške rekreativne vadbe za invalidne osebe. V društvih bodo organizirane homogene vadbene skupine, kjer udeleženci redno vadijo pod strokovnim vodstvom. Vadba poteka preko celega leta, v obsegu 60 do 100 ur letno.

Sokolska zveza Slovenije
SZS je nacionalna organizacija, ki temelji na sokolskih načelih, kot so redna telesna vadba, odločna, resnicoljubna, poštena in pokončna nrav, domoljubje in demokratičnost. Vir: Sokolska zveza Slovenije

Lokacije programa Vključevanje vseh

Glavne lokacije za izvedbo programa Vključevanje vseh so v:

Ljubljani – Judo sokol klub: posebne oblike vadbe za program inkluzivnega juda in borilnih športov za 33 udeležencev;

Mariboru – Center za sluh in govor Maribor: posebne oblike vadbe za slušno in govorno prizadete za 10 udeležencev;

Sevnici – ŠD Partizan Sevnica: posebne oblike vadbe na podlagi programa osnovnih gimnastičnih prvin za 25 udeležencev;

Orehovlju – ŠKD Orehovlje: vadba na osnovi telovadnih vaj za 10 udeležencev);

Kočevju – ŠD Sokol Kočevje: vadba na osnovi iger z žogo za 38 udeležencev;

Ormožu – Športna zveza Ormož: posebne oblike vadbe za stanovalce Centra starejših občanov za 35 udeležencev;

– na Ptuju – PK Terme Ptuj: posebne oblike vadbe v vodi in ob vodi za 35 udeležencev.

Vsi dodatni podatki o izvajanju in sodelovanju v programu Vključevanje vseh so dosegljivi po e-pošti szs@sokolska-zveza.si.

Vključenost invalidov
Spodbuditi želijo razvoj socialno vključujoče družbe. Vir: Freepik

Namen projekta

Program Vključevanje vseh izvajajo zato, ker želijo spodbuditi razvoj socialno vključujoče družbe, ki mora biti opredeljena kot družba, v kateri se vsi ljudje počutijo cenjene in enakopravne, kjer so razlike med ljudmi normalno sprejete in neproblematične. Zagotoviti želijo osnovne pogoje za vsakega člana družbe, ne glede na njegove gibalne in duhovne sposobnosti, da se lahko vključi enakopravno v sistem redne telesne oz. športne vadbe.

Zdrava skupnost ne sme dovoliti, da socialna izključenost postane nesprejetost in odrinjenost določenih oseb ali skupin ljudi iz družbenih, ekonomskih, političnih, kulturnih in športnih dejavnosti. Sodelovanje v športnih društvenih aktivnostih omogoča osebam z različnimi omejenostmi, da se lažje vključijo v skupnost, razvijajo socialne veščine, vzpostavljajo prijateljstva in se počutijo vključene.

Nazaj