Talni taktilni vodilni sistem (TTVS) za orientacijo oseb z okvaro vida - Brez ovir

Opozorilo!

Mobilna verzija strani še ni na voljo!

Prosimo oglejte si stran na računalniku oz. večjem zaslonu.

Najprej moramo končati DESKTOP verzijo,

nato pa se lotimo izdelave prilagojenih

prikazov za mobilne naprave!

Hvala za razumevanje.

Talni taktilni vodilni sistem (TTVS) za orientacijo oseb z okvaro vida

talni taktilni vodilni sistem
TTVS iz kovinskih taktilnih oznak na pokopališču Škocjan v Kopru. Vir: Zavod Brez ovir

Taktilne oznake za slepe in slabovidne morajo biti vpete v širši talni taktilni vodilni sistem (TTVS), ki je eden od najpomembnejših ukrepov za zagotavljanje dostopnosti notranjih in zunanjih površin za osebe z okvaro vida.

Vključevanje oseb z oviranostmi v družbo je najtesneje povezano z zagotavljanjem fizične dostopnosti do vseh javnih površin, tako prostorov znotraj javnega objekta kot zunanjih površin, ulic, trgov in parkov, saj potrebujejo dostop do vseh storitev, ki so del življenja vsakogar. Za slepe in slabovidne ljudi je v življenju največja ovira orientacija v prostoru, saj težko dostopajo do informacij o okolju, v katerem se gibljejo. Za njihovo samostojnost je zato ključnega pomena prilagoditev urbanega okolja njihovim potrebam.

Slepi ljudje se v prostoru večinoma orientirajo s pomočjo tipa in zvoka. Bela palica jim služi kot podaljšek roke, s katerim lahko otipajo stvari, ki so v njihovi neposredni bližini. Za slabovidne pa so pomembne predvsem vidne informacije, ki so jim dostopne le, če so izrazite, zato potrebujejo močne vizualne kontraste, dobro osvetlitev, povečano pisavo in velike, ustrezno postavljene usmerjevalne znake. Zaznavanje slepih se torej zelo razlikuje od zaznavanja slabovidnih, zato je treba pri načrtovanju prilagoditev enakovredno upoštevati potrebe obeh skupin.

ttvs
Taktilne oznake iz termoplastike na kliniki Lumed v Ljubljani. Vir: Laura Resnik

Talni taktilni vodilni sistem se določi z načrtom

Načrtovanje prostora, ki bo slepim in slabovidnim omogočal čim bolj samostojno gibanje, je tesno povezano s pravilno umestitvijo taktilnih oznak v okolje. Strateško postavljene vodilne in opozorilne taktilne oznake namreč tvorijo širši sistem, ki ga imenujemo talni taktilni vodilni sistem, namenjen vodenju slepih in slabovidnih od izhodišča do cilja v urbanem okolju. Izhodišče se določi denimo na avtobusni postaji, cilj neprekinjene vodilne poti pa je lahko določena javna ustanova.

Priporočljivo je, da za mesta in večje komplekse, kot so trgovski centri, zdravstvene klinike, poslovne stavbe ali fakultete, izdelamo tako imenovane strateške načrte vodilnih poti. S strateškim načrtovanjem se namreč zmanjšajo stroški izvedbenih del in poveča zadovoljstvo uporabnikov. Ana Korošec, arhitektka v Zavodu Brez ovir, pojasnjuje: »V načrtu se zarišejo smiselne poti, kjer bodo umeščene taktilne oznake, pri čemer je treba upoštevati različne dejavnike in standarde, kot je standard SIST 1186. Najpomembnejše pravilo pri načrtovanju TTVS pa je, da so vodilne poti sklenjene.«

Iz kakšnih materialov so taktilne oznake?

Po izdelavi načrta talnega taktilnega vodilnega sistema se začne polaganje taktilnih oznak. Pri vgradnji standardnih taktilnih oznak na zunanjih mestnih površinah se največkrat uporabljajo betonske plošče, pri katerih je razmerje med ceno in trajnostjo najugodnejše, z njimi pa tudi najpreprosteje dosežemo primeren vizualni kontrast. Te plošče morajo natančno ustrezati predpisanim tehničnim zahtevam glede geometrijskih lastnosti in strukture. Pomembno je tudi, kako kakovosten je beton, iz katerega so plošče izdelane, da zdrži leta in kljubuje vremenskim vplivom.

Ngen
TTVS pred poslovno-trgovskim centrom NGEN v Žirovnici. Vir: Zavod Brez ovir

Vizualno najbolj atraktivne so kovinske taktilne oznake, ki jih najpogosteje uporabljamo predvsem v notranjosti zgradb ali na pokritih površinah, primerne pa so tudi za zunanje površine. Na zunanjih površinah jih največkrat uporabljamo tam, kjer menjava tlakovcev ni sprejemljiva, ker gre za poznejšo vgradnjo na skoraj novem tlaku. Pri izbiri kovinskih elementov, ki so običajno izdelani iz visokokakovostnega aluminija ali inoxa, je treba še posebej paziti na zagotovitev protizdrsnosti. To pomeni, da morajo imeti kovinske taktilne oznake hrapavo površino.

Tretja možnost so taktilne oznake, izdelane iz termoplastike, ki so prav tako primerne tako za notranjo kot zunanjo uporabo. Notranje so samolepilne, zunanje taktilne oznake pa se na tla lepi z dvokomponentnim lepilom. Prednost teh oznak je, da so na voljo v največ različnih barvah, kar je uporabno na površinah, kjer bi drugače težko ustvarili vizualni kontrast. Tudi te oznake morajo imeti protizdrsno peskano površino, da se zagotovi varnost pri hoji čeznje.

V Zavodu Brez ovir vam nudimo taktilne oznake iz različnih materialov, ki jih tudi montiramo na lokaciji. Taktilne oznake v prostor umestimo na podlagi načrta za talni taktilni vodilni sistem, ki ga pripravi naš arhitekt. Pokličite nas na 01 620 84 04 ali 070 463 316 oz. preko elektronske pošte komerciala@brezovir.si.

Nazaj