Postali smo Demenci prijazna točka!
Demenci prijazna točka: utrinki z odprtja v Novem mestu
V poslovni enoti Zavoda Brez ovir Novo mesto smo danes svečano odprli novo Demenci prijazno točko na Novem trgu 7. Na vhodna vrata zavoda smo namestili znamenito nalepko s spominčicami, po kateri lahko mimoidoči prepoznajo točko, kjer strokovno usposobljeno osebje pomaga ljudem z demenco.
Zbrane je uvodoma nagovorila Bojanka Genorio, članica upravnega odbora iz združenja Spominčice – Alzheimer Slovenija, ki je poudarila predvsem pomen tovrstnih lokacij, saj lahko za demenco zboli vsakdo med nami: »S skupno podporo vseh deležnikov v lokalnem okolju prispevamo k temu, da osebe z demenco ostanejo čim dlje samostojne in da ohranimo njihovo dostojanstvo. Želim vam, da vaše plemenito poslanstvo opravljate ponosno in z zanosom.« V Spominčici si tako že leta prizadevajo, da bi pomagali vsem, ki se soočajo s to boleznijo, tudi njihovim svojcem.
Strokovni vodja osebne asistence v Zavodu Brez ovir Barbara Kukman se prav tako dobro zaveda pomena pravočasne pomoči dementnim osebam: »Demenca je pereč problem današnjega časa. Pri njej gre za kronično napredujočo bolezen možganov, ki jo povzročajo spremembe na možganskih celicah in se kaže z motnjami spomina, mišljenja, orientacije, prepoznavanja, razumevanja, izražanja in presoje, vedenja in čustvovanja. Kljub splošno razširjeni miselnosti, demenca ni bolezen samo starejše starostne populacije, temveč iz leta v leto za njo zbolevajo čedalje mlajše generacije.«
Učinkovita pomoč osebam z demenco
Kot je poudarila Barbara Kukman, zares učinkovitega zdravila za demenco še vedno ni, obstaja pa čedalje več znanja o njej, ki omogoča, da okolica, predvsem pa družina, obolelemu omogoči čim boljše življenje z boleznijo. Če ima okolica dovolj znanja, da prepozna bolnikovo vedenje kot del bolezni, na katero sam nima vpliva, ravna z večjim razumevanjem in z uporabo primernih orodij oziroma postopkov ter tudi sebi olajša potek skrbi za obolelega.
Demenci prijazna točka je torej namenjena osebam z demenco, njihovim svojcem in tudi vsem drugim v lokalnem okolju, saj bi morali ključne znake te bolezni prepoznati vsi. Na takšni lokaciji lahko kdorkoli dobi pomoč in informacije glede demence ter se seznani z načini in postopki usmerjanja oseb, ki se izgubijo. Zaposleni na točki imajo potrebno znanje in informacije, tako da točno vedo, kako komunicirati z osebami z demenco in kako jim pomagati. Z odpiranjem takšnih točk tako zagotavljamo večjo varnost, obenem pa tudi prispevamo k večji vključenosti oseb z demenco v lokalno skupnost.
O dogodku so poročali tudi na osrednji regionalni televiziji Vaš kanal, njihovo novico si oglejte tukaj: