Nasveti za ohranjanje zdravja osebnega asistenta - Brez ovir

Opozorilo!

Mobilna verzija strani še ni na voljo!

Prosimo oglejte si stran na računalniku oz. večjem zaslonu.

Najprej moramo končati DESKTOP verzijo,

nato pa se lotimo izdelave prilagojenih

prikazov za mobilne naprave!

Hvala za razumevanje.

Nasveti za ohranjanje zdravja osebnega asistenta

nasveti
Osebni asistent in uporabnik morata zgraditi odnos zaupanja. Vir: Freepik.

Skrb za duševno in fizično zdravje je ključnega pomena za dolgoročno ohranjanje splošnega zdravja posameznika, izboljšanje počutja in delovne storilnosti. Pripravili smo vam nekaj uporabnih nasvetov strokovnjakov, namenjenih tako asistentom kot uporabnikom, kako na delovnem mestu varovati zdravje osebnega asistenta.

Osebni asistent se pri svojem delu srečuje z zelo osebnim delom, saj vstopa v zasebni prostor uporabnika, s katerim želi zgraditi odnos zaupanja in vzpostaviti pozitivno komunikacijo. Obenem pa se zaradi narave dela pogosto sooča tudi s fizičnimi obremenitvami, predvsem pri premeščanju uporabnika, ki lahko povzročajo težave s hrbtenico in druge zdravstvene težave.

Nasveti za varovanje fizičnega zdravja

Dr. Dejan Kernc, vodilni specialist za težave s hrbtenico, ki v ambulanti Re.aktiv izvaja vadbe in terapevtske masaže za odpravljanje bolečin v križu, poudarja pomen pravilne drže: »Osnovna zadeva je ta, da posameznik najprej vidi, kaj je nevtralni položaj; namreč v nevtralnem položaju je hrbtenica najmanj obremenjena. Potem pa znotraj fizične obremenitve pri premeščanju uporabnika asistent ohranja ta nevtralni položaj, kar stori tako, da z globokimi stabilizatorskimi mišicami drži hrbtenico zravnano, ledveni del hrbtenice pa se ne premika oz. usloči. Posledica tega je, da morajo namesto hrbtnih mišic večjo obremenitev prenašati mišice zadnjice in mišice nog, čemur so tudi namenjene, zato ker so to večje mišice.«

nasveti
Dr. Dejan Kernc, vodilni specialist za težave s hrbtenico. Vir: Re.aktiv.

V praksi se mora človek najprej naučiti gibanja z zravnano hrbtenico v olajšanih okoliščinah, da lahko potem v zahtevnejših situacijah, kot je premeščanje uporabnika, ohranja pravilno držo. Če oseba redno vadi, da doseže nevtralni položaj, potem bo tudi pri delu z uporabnikom dvigovanje lažje. »Vedno je dobrodošlo, da se stabilizira hrbtenico in če je le možno, da se asistent z roko upre ob trdno površino pri premeščanju uporabnika in tako zmanjša obremenitev, še posebej, če gre tu za predklon,« priporoča dr. Kernc. Poleg pravilnega položaja hrbtenice so ključni dejavniki za ohranjanje ter krepitev zdravja posameznika tudi zdravo prehranjevanje, redna telesna dejavnost in primeren spanec, ki dejansko prinese počitek.

Nasveti za varovanje duševnega zdravja

Psihoterapevt dr. Boštjan Čampa, predavatelj na področju osebne asistence, ki izvaja osebno, partnersko, družinsko in skupinsko terapevtsko pomoč, poudarja pomembnost zavedanja osebnih mej tako pri osebnem asistentu kot tudi pri uporabniku. Jasno postavljene meje omogočajo kvalitetnejše, jasnejše, manj zapletene in manj stresne odnose. »Oseba pa mora najprej tudi spoznati svoje notranje doživljanje, se naučiti prepoznave notranjih vzorcev čustvovanja in mišljenja, pomen misli, čustev, senzacij in kako z njimi ravnati, pri čemer pomagajo tehnike umirjanja in obvladovanja.«

nasveti
Dr. Boštjan Čampa, predavatelj na področju osebne asistence. Vir: Terapevtska pomoč.

Kaj lahko stori osebni asistent?

Za vzpostavitev pozitivne komunikacije in odnosa zaupanja med osebnim asistentom in gibalno oviranim uporabnikom dr. Boštjan Čampa priporoča: »Da osebni asistent posveti več pozornosti skrbi za spoštljivost in dostojanstvo v odnosu z uporabnikom ter se izogiba žaljivim ali neprimernim komentarjem; skrbeti mora tudi za spoštovanje svojega dostojanstva in pravice do izbire. Osebni asistent bi moral biti pozoren na neverbalno komunikacijo uporabnika, kot so obrazni izrazi, geste in telesna drža, saj lahko te informacije pomagajo pri razumevanju uporabnikovih potreb in želja.«

Osebni asistent mora najti načine za sprostitev stresa, kot so na primer sprehodi, hobiji, v katerih uživa, pogovor, joga, meditacija ali druge sprostitvene tehnike. Tudi v prostem času je zelo pomembna skrb za zdrave in sproščujoče odnose. Občasno je treba odložiti delo na stran, da si lahko vzamete pavzo, odmor in skrbite za odnose z ljudmi, ki vas podpirajo – z družino in prijatelji. Na ta način se umirite in na dogajanje pogledate z drugega zornega kota. Prav tako je pomembno planiranje: razporeditev časa za obveznosti, aktivnosti, kvalitetno druženje, prijateljstvo, zabavo, počitek in umirjanje, razlaga dr. Čampa.

nasveti
Osebni asistent mora najti načine za sprostitev. Vir: Freepik.

Kaj lahko naredi uporabnik?

Tako osebni asistent kot tudi uporabnik in njegovi svojci naj se zavedajo, kaj spada v obseg osebne asistence in kaj ne. Dr. Boštjan Čampa svetuje: »Uporabnik naj odkrito in spoštljivo izraža svoje potrebe, želje in pričakovanja; zmožen naj bo za odprt pogovor, če pride do težav ali nesoglasij. Poleg tega bi moral biti spoštljiv do osebnega asistenta in se izogibati kritiziranju ali prevaljevanju krivde. Tudi uporabnik vzpostavlja ter skrbi za jasno in dosledno komunikacijo z osebnim asistentom, s čimer se izogne morebitnim nesporazumom ali nejasnostim.«

Kadar je uporabnik jasen glede svojih potreb oz. pričakovanj in daje natančna navodila, bo tudi osebni asistent vedel, kako mu najbolje pomagati. V času, ko se osebni asistent uči o njegovih potrebah in željah, bi moral biti uporabnik potrpežljiv, strpen in razumevajoč do asistenta, saj gre za stresne situacije na delovnem mestu. Gradnja kakovostnega odnosa zaupanja med osebnim asistentom in uporabnikom pa lahko pomaga tudi pri obvladovanju stresa na delovnem mestu.

Nazaj