DOM BREZ OVIR: invalidu prilagojena kuhinja - Brez ovir

Opozorilo!

Mobilna verzija strani še ni na voljo!

Prosimo oglejte si stran na računalniku oz. večjem zaslonu.

Najprej moramo končati DESKTOP verzijo,

nato pa se lotimo izdelave prilagojenih

prikazov za mobilne naprave!

Hvala za razumevanje.

DOM BREZ OVIR: invalidu prilagojena kuhinja

kuhinja
Kuhinjo lahko povsem prilagodimo gibalno ovirani osebi. Vir: Freepik

Arhitektka in notranja oblikovalka Barbara Železnik Bizjak svetuje, kako prilagoditi kuhinjski prostor gibalno ovirani osebi na invalidskem vozičku, tako da je kuhinja funkcionalna in jo lahko brez ovir uporablja tudi invalidna oseba.

Barbara Železnik Bizjak, univ. dipl. inž. arh. iz arhitekturnega biroja Tridesign, je med drugim ena od avtorjev knjige Stanovanje v starosti, ki govori o prilagoditvah doma in je uporabna tudi za ljudi z oviranostmi. Priznana arhitektka in notranja oblikovalka nam je zaupala, kako na ustrezen način prilagoditi kuhinjski prostor, kakšna naj bo višina pultov oz. delovnih površin in kako v prostor učinkovito umestiti kuhinjsko opremo. 

Višina delovnih površin

»V prvi vrsti je treba najprej odgovoriti na vprašanje, ali gre za sobivanje več oseb, torej osebe z oviranostjo in zdravih oseb, ali ta oseba z oviranostjo živi sama,« razlaga Barbara Železnik Bizjak, »če živi sama, se lahko kuhinjo v celoti prilagodi potrebam oz. zmogljivostim te osebe.« V primeru sobivanja pa gre običajno tudi za delitev dela, kar pomeni, da se ovirani osebi omogoči, da lahko določene stvari v kuhinji sama opravlja. »Nekatere stvari, kot so lonci, ki jih ne uporabljamo vsak dan, pa lahko v tem primeru pospravimo v težje dosegljive stenske omarice, kjer jih lahko doseže hodeča oseba.«

prilagoditi kuhinjo
Višino pultov in kuhinjske opreme lahko ustrezno prilagodite. Vir: Freepik

Barbara Železnik Bizjak priporoča: »Pri sobivanju se lahko spusti le en del pulta ali pomivalno korito ali mesto, kjer je kuhalna plošča. Priporočljivo je, da se iz standardnih 90 cm višine delovna površina spusti za 10 do 15 cm nižje. Poleg tega mora biti najmanj na enem mestu kuhinje prostor, da se oseba na invalidskem vozičku udobno zapelje pod pult. Obstoječo kuhinjo lahko prilagodimo tako, da izpod pulta odstranimo eno omarico širine najmanj 60 cm in tako ustvarimo prostor, kamor lahko invalidna oseba spodaj zapelje voziček.«

Funkcionalna kuhinja: umestitev kuhinjske opreme

V kuhinji naj bo kuhinjska oprema strateško umeščena v prostor. »Najprej je treba iz kuhinje umakniti ostre oz. špičaste elemente, na primer izstopajoče ročaje ali držala na omaricah. Možno je tudi prilagoditi omarice, da se odpirajo na pritisk. Zgornje omarice oseba na invalidskem vozičku, ki živi sama, ne doseže, zato je smiselno umestiti spodnje omarice nekje do višine 140 cm, ko oseba še lahko iztegne roko in jih sama uporablja. Paziti je treba tudi na notranje rešitve – da se predali brez ovir izvlečejo in se ne zaskočijo.«

prilagoditev kuhinje invalidu
Oseba na invalidskem vozičku potrebuje dovolj prostora, da se v kuhinji primerno obrne. Vir: Freepik

Pečice ali pomivalni stroj lahko gibalno ovirana oseba načeloma uporablja, če je v kuhinji dovolj prostora, da se posameznik na invalidskem vozičku brez težav obrne in se zapelje ob stran zraven naprave. Kadar je kuhinja preozka, si lahko uporabnik omisli po višini nižje kuhinjske naprave, ki se jih namesti na ustrezno višino, tako da so na višini pulta ali malce nižje. Obstajajo tudi pečice, ki se odpirajo levo in desno. Te namestimo na tako mesto, da jih oseba lahko varno odpre, brez da bi se spekla.

»Oseba na invalidskem vozičku potrebuje za obračanje 150 cm velik krožni prostor; včasih je to v starejših stanovanjih lahko težava, kot tudi preozka vrata v prostor, ki jih je treba razširiti za lažji prehod. Oseba z oviranostjo je lahko tudi slabovidna, starejša in ima pridružene druge težave, zato je zelo pomembno, da je kuhinja dobro osvetljena, vendar tako, da ta svetloba ne sije direktno v oči in se ne blešči.«

»Tudi za površine pulta ali omaric je bolje, da niso sijoče ali bleščeče, ker je vidljivost potem še slabša. Pametno je dobro premisliti, ali je primerno imeti plinski štedilnik – osebno ga odsvetujem, ker je nevarnost, da se oseba zatakne, opeče in povzroči požar – zato je v tem primeru boljša rešitev klasična indukcijska plošča,« še priporoča Železnik Bizjakova.

Nazaj