Art kamp 2024 v okviru Festivala Lent navdušil tudi našo ekipo
Včeraj se je ekipa Zavoda Brez ovir odpravila v Maribor na Art kamp – dnevni program Festivala Lent, ki se vsako leto odvija v zelenem okolju mariborskega mestnega parka. Na promenadi parka smo se v senčnem zavetju dreves in pozitivnem vzdušju družili s številnimi obiskovalci.
Art kamp poteka v okviru poletnega Festivala Lent, ki obiskovalce razvaja s kulturo, umetnostjo, znanostjo, športom, rekreacijo in zabavo. Dogodek je priložnost, da s predstavitvami in delavnicami svoje delo predstavijo mojstri ter umetniki z različnih humanitarnih področij. Art kamp tudi letos ponuja pestro paleto delavnic, zanimivih produkcij in priložnosti za učenje. Namenjen je spodbujanju ustvarjalnosti in domišljije, hkrati pa ponuja priložnost za učenje novih veščin, spoznavanje novih ljudi in zabavo v kreativnem okolju.
Edita Čerče, koordinatorka socialno humanitarnega programa Utrip srčne skupnosti Art kamp, je pojasnila: »Glavni namen dogodka je, da se predstavijo organizacije, posamezniki in združenja skupnosti, ki se ukvarjajo s prostovoljnimi dejavnostmi, z ljudmi s posebnimi potrebami, ker je zelo pomembno, da tudi drugi ljudje zaznajo, da obstajajo take institucije. Potem morda nekdo, ki potrebuje takšno pomoč, ve, da ni sam in se lahko obrne na določeno organizacijo po pomoč, podporo ali sodelovanje. Festival je čudovito sprejet, je tudi zelo lepo prizorišče za druženje in sproščen začetek poletnih počitnic. Ciljamo na to, da je to družinski festival, zaradi tega tudi dosti delamo na povezovanju, mreženju in druženju v sproščenem okolju.«
Art kamp sooblikovali tudi sodelavci našega zavoda
V želji, da delimo znanja in veščine s soljudmi ter tako predstavimo svoje delovanje, smo festival na prostem pomagali soustvariti tudi predstavniki našega zavoda. Žiga Janša iz Zavoda Brez ovir je sporočil: »Danes smo prišli v Maribor z namenom, da predstavimo ljudem, kako lahko gibalno ovirani premagajo razne ovire, kot so stopnice. Predvsem smo dobili veliko zanimanja za stopniščna dvigala oz. stopniščne ploščadi, saj je veliko starejših obiskovalcev navdušenih nad to enostavno rešitvijo, s pomočjo katere lahko vsak dom postane dostopen in prijazen do tistih, ki težko hodijo.«
Gibalno ovirane osebe lahko stopnice premagajo na različne načine. Par stopnic ali pragove lahko zaobidejo s pomočjo klančin, za premikanje po večjem stopnišču pa se uporabljajo posebna stopniščna dvigala ali dvigala s ploščadjo za prevoz invalidskih vozičkov. Reševanje invalidov iz objekta pa poteka s pomočjo posebne evakuacijske opreme, na primer tako, da invalidno osebo namestimo na evakuacijski stol.
Poleg predstavitve uporabnih pripomočkov za izboljšanje dostopnosti vsakega objekta in povrnitev mobilnosti starejše populacije ali invalidnih oseb smo obiskovalcem predstavili tudi vse informacije glede izvajanja osebne asistence. Predstavnica Zavoda Brez ovir Nataša Kovačič iz poslovne enote Maribor je dodala: »Izkazalo se je, da je med ljudmi veliko zanimanja o delovanju in organizaciji te storitve, zlasti jih zanima, kakšen je postopek pridobitve osebne asistence in kako organiziramo njeno izvajanje. V našem zavodu nudimo osebno asistenco več kot 200 uporabnikom, pri čemer je naš največji dosežek zadovoljstvo uporabnikov, saj se vsakodnevno trudimo, da vedno dobijo ustrezno pomoč zanesljivih osebnih asistentov.«